بررسی ویلچر و مزایای آن

ویلچر و مزایای آن

بررسی ویلچر و مزایای آن

معرفی ویلچر

ویلچر یا صندلی چرخدار وسیله کاربردی برای افراد ناتوان در حرکت و راه رفتن است که به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند برخی از کارهای روزمره خود را به تنهایی انجام دهند. این وسیله ارتوپدی پزشکی در دو نوع برقی و غیر برقی در بازار موجود است.

ویلچر های برقی یا همان الکترونیکی بسیار کاربردی و محبوب بوده و به راحتی می توانند مورد استفاده فرد قرار گیرند. ویلچرهای غیر برقی همان ویلچرهای معمولی یا دستی هستند که پیش از این وجود داشتند. افرادی که مجبور به گذراندن وقت در بیرون خانه هستند می‌توانند از ویلچرهای برقی استفاده کنند.

استفاده از ویلچرهای برقی محبوبیت بیشتری دارد. زیرا استفاده از آنها راحت بوده و نیاز به کمک دیگران نیست. فرد با استفاده از آن می تواند به راحتی حرکت کرده و زندگی روزمره خود را بگذراند. درون ویلچرها نوعی باتری های قابل شارژ بسیار بزرگ وجود دارد که نیروی موتورهای آن را تأمین می‌کند. به همین دلیل ویلچرهای برقی وزن سنگینی دارند.

کاربران ویلچرهای برقی می توانند شب ها این باتری ها را شارژ کرده و در روز از آن استفاده کنند. طراحی برخی ویلچرهای برقی به گونه ای است که می توان از آن در سطوح مختلف مانند شن ساحل، جنگل و زیر زمین ها از آن استفاده کرد. برخی از ویلچر ها نیز توانایی حرکت روی پله و سطوح شیبدار را نیز دارند.افرادی که دارای معلولیت دست هستند می‌توانند از ویلچرهایی استفاده کنند که در آن از دهان یا چانه برای حرکت استفاده می شود. این امکانات موجود در ویلچر های برقی باعث بالا بودن قیمت آنها نیز شده است.

نکاتی که در خرید ویلچر باید رعایت شود

در خرید ویلچر ها باید به برخی نکات مهم توجه کرد. در وهله اول ویلچر خریداری شده باید با نیاز فرد معلول متناسب بوده تا بتواند کارایی لازم را داشته باشد. حتی برخی افراد ترجیح می‌دهند برای کاهش هزینه ویلچرهای دست دوم نیز تهیه کنند. در خرید ویلچر باید به مدت زمان استفاده از آن نیز دقت کرد. این که ویلچر باید برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد یا تنها در مدت کوتاهی برای فرد قابل استفاده است. به همین دلیل در استفاده های کوتاه مدت می توان از مدل های بسیار ساده و یا دست دوم استفاده کرد.

در انتخاب ویلچر باید به سطح آسیب یا ضایعه فرد و همچنین دامنه حرکت و قوای جسمانی فرد آسیب دیده و یا ناتوانی آن توجه کرد. به همین دلیل افراد با آسیب بیشتر و وضعیت بحرانی تر نیاز به ویلچر برقی از نوع سبک آن خواهند داشت. زیرا امکان دارد فرد نتواند ویلچر را به حرکت درآورد.

نکته مهم دیگر توجه به جثه فرد است. زیرا در مانور چرخ‌ها و وزن ویلچر موثر خواهد بود. به عنوان مثال فرد کوچک نمی‌تواند از یک ویلچر سنگین استفاده کند. نوع چرخ ها در خرید ویلچر نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. چرخ هایی از جنس فیبر کربنی بسیار سبک بوده و میتواند مناسب باشد. برای استفاده طولانی مدت نیز نیاز به ویلچر هایی با کف صندلی از جنس فوم، ژله ای و کوسن پر شده از هوا خواهد بود. زیرا این نوع از صندلی ها خستگی کمتری را در دراز مدت به وجود می آورند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *