معرفی نوار تست قند ادرار

نوار تست قند ادرار

معرفی نوار تست قند ادرار

نوار ادرار به یک ابزار تشخیصی گفته می‌شود که در آن از طریق ادرار بیمار و با مقایسه آن با نسخه استاندارد، تغییرات پاتولوژی اندازه‌گیری خواهد شد. این نوار شامل ۱۰ عدد پد شیمیایی مختلف است که هنگام قرار گرفتن در نمونه ادرار فرد، واکنش داده و تغییر رنگ خواهد داد. این نوارها از نوعی پلاستیک یا کاغذ در اندازه‌های ۵ میلی‌متری ساخته‌شده‌اند که درون آنها نوعی مواد شیمیایی قرار داده‌شده و می‌تواند با قرارگیری در ادرار و انجام برخی واکنش‌ها رنگ‌های مشخصی را ایجاد کند. البته نوارهای نوع کاغذی کمی متفاوت بوده و جاذب واکنش‌دهنده‌ها به درون کاغذ جذب هستند. درصورتی‌که نوارها یا همان پدهای شیمیایی نسبت به نوع کاغذی آنها پیشرفته‌تر بوده و امکان اندازه‌گیری چندین فاکتور را خواهند داشت.

نوار ادرار با توجه به اهداف موردنظر می‌تواند متفاوت باشد. برخی از آنها تنها می‌توانند در نمونه‌های موردنظر نتایج مثبت و منفی را نشان دهند اما برخی دیگر علاوه بر اعلام واکنش منفی و مثبت می‌تواند نتیجه تشخیص را به‌صورت کمی تخمین بزند.

از مهم‌ترین نوارهای تست ادرار در بازار نوار تست قند ادرار است که به تست کتون ادرار نیز شناخته می‌شود که افراد دیابتی می‌توانند با استفاده از این نوار میزان قند خون خود را از طریق ادرار چک کنند. نوار تست قند ادرار می‌تواند وجود گلوکز در ادرار بیماران دیابتی را تشخیص داده و به این دلیل میزان قند موجود در ادرار را مشخص کند. نوار تست قند ادرار قادر است میزان کمی و کیفی قند موجود در ادرار را به فرد دیابتی نشان دهد. در این نوار پدهای حساس به گلوکز وجود دارد که پس از برخورد با ادرار فرد تغییر رنگ می‌دهد. نوارهای تست قند باید در محیطی مناسب و به دور از رطوبت نگهداری شوند تا بتوانند نتایج درستی را نشان دهند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *