معرفی و بررسی انواع تب سنج

انواع تب سنج

معرفی و بررسی انواع تب سنج

تب‌سنج ابزاری است که برای تعیین میزان دمای بدن افراد مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌طوری که در صورت بالا بودن دمای بدن نسبت به حالت استاندارد نشان‌دهنده بیماری فرد خواهد بود. تب‌سنج‎های دیجیتال با اندازه‌گیری میزان دمای بدن در افراد سلامتی آنها را بررسی می‌کنند. این وسیله پرکاربرد در پزشکی می‌تواند علائم بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و یا حتی ویروس‌هایی مانند کرونا را نیز پیش‌بینی کند.

 

تب سنج‌های مختلفی در بازار وجود دارند که همگی آنها می‌توانند دمای بدن را نسبت به حالت استاندارد بسنجند. یکی از این مدل‌ها تب سنج دیجیتالی است که می‌تواند بدون تماس با بدن فرد دمای بدن را اندازه گیری کند. علاوه بر آن تب سنج‌های دیگری مانند تب‌سنج جیوه‌ای، درون‌گوشی، لیزری و … نیز وجود دارند.

 

تب‌سنج جیوه‌ای که از نوع معمولی آن است می‌تواند با قرار گیری در زیر بغل یا زیر زبان بیمار دمای بدن وی را اندازه بگیرد. پس از قرار دادن این دماسنج در محل موردنظر به مدت ۳ دقیقه دمای مشخص شده روی درجه‌بندی جیوه نشان‌دهنده دمای بدن خواهد بود. نوع دیگر تب‌سنج از روی نوار یا پلاستیکی است که به مدت ۶۰ ثانیه روی پیشانی قرار داده می‌شود و از طریق تغییر خطوط روی آن می‌توان دمای بدن را اندازه گرفت. دماسنج دیجیتال لمسی نوع دیگری از تب‌سنج است که با قرارگیری در محل‌های مانند زیر زبان، زیر بغل یا گوش می‌تواند میزان دمای بدن را نشان دهد.

تب‌سنج دیجیتالی غیر لمسی نوع پیشرفته این ابزار است که بدون تماس با بدن فرد می‌تواند تب را در بدن افراد تشخیص دهد. با قرار دادن این تب‌سنج دیجیتالی در نزدیکی پیشانی می‌توان میزان دمای بدن فرد را بر روی صفحه‌نمایش آن مشاهده کرد. در این تب سنج‌ها از پرتو مادون‌قرمز استفاده می‌شود. به همین دلیل می‌تواند بدون تماس با بدن به خوبی تب را تشخیص دهد. این تب‌سنج‌ها از سرعت بالایی برخوردار بوده و استفاده از آن‌ها نیز بسیار آسان است. به دلیل عدم نیاز به تماس با بدن نیز دیگر نیاز به ضدعفونی تب‌سنج نخواهد بود و به دلیل اهمیت این موضوع در بهداشت فردی این نوع از تب سنج‌های دیجیتالی توانسته محبوبیت زیادی در بین افراد داشته باشد. دقت بالای تب سنج‌های دیجیتال نیز باعث شده است تا استفاده از آن مورد استقبال قرار بگیرد.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *