معرفی آنژیوکت

آنژیوکت

معرفی آنژیوکت

آنژیوکت یک ابزار پزشکی است که معمولاً در تزریق‌های مکرر در سیاهرگ از آن استفاده می‌شود. زمانی که نیاز است داروها، محلول‌های دارویی دیگر و یا خون برای مدت طولانی از طریق سیاهرگ به بیمار تزریق شود از آنژیوکت استفاده می‌کنند. همچنین در برخی مواقع برای بی‌حسی نخاعی و یا بی حسی‌هایی که باهدف تسکین درد انجام می‌گیرد نیز از آنژیوکت استفاده می‌شود.

در آنژیوکت یک دریچه یک طرفه برای تزریق وجود دارد که امکان بازگشت مایع تزریق‌شده را به صفر می‌رساند. باوجود آنژیوکت نیاز به استفاده از تزریق با کمک سوزن نبوده و بدین ترتیب خطر گسترش عفونت و یا ایجاد جراحت به دلیل فرورفتن سوزن وجود نخواهد داشت. آنژیوکت‌ها معمولاً در 4 اندازه استاندارد 16G، 18G، 20G و 22G عرضه می‌شوند.

آنژیوکت درست در محل تزریق و پس از انتخاب رگ مورد نظر قرار می‌گیرد. برای این کار کافیست سرسوزن را از روی آن برداشته و نوک سوزن را وارد رگ بیمار کنید. زمان قرارگیری درست آنژیوکت مقداری خون وارد انتهای آن شده و در این هنگام بایستی سوزن را از محفظه تفلون خارج کرده و تا محل اتصال قسمت پروانه‌ای وارد رگ بیمار کرد. سپس سوزن از بدن بیمار خارج‌شده و رابط سرم یا داروی دیگر به آن متصل می‌شود. تزریق دارو نیز از طریق دریچه رنگی روی آنژیوکت انجام می‌گیرد.

آنژیوکت‌ها معمولاً به‌صورت استریل و یک‌بار مصرف عرضه می‌شوند. محل تزریق در آنها نیز یک‌طرفه بوده و بر اساس نیازهای مختلف دارای کدبندی‌های رنگی برای مشخص شدن قطر سوزن هستند. معمولاً سوزن‌های آنژیوکت از نوع فولاد ضدزنگ تهیه‌شده و برای جلوگیری از درد سوزن و کاتتر آنها را به سیلیکون آغشته می‌کنند. درون آنژیوکت محفظه‌ای برای بازگشت خون در نظر گرفته می‌شود تا به‌راحتی خون بازگشی از ورید مشاهده شود. مجرای اصلی آنژیوکت دارای حساسیت به اشعه x بوده و خاصیت حفظ زیست سازگاری دارد.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *