بررسی ماسک های تنفسی

ماسک یگانه

بررسی ماسک های تنفسی

از ماسک‌های تنفسی برای محافظت ریه‌ها از ورود گردوغبار، ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا استفاده می‌شود. این وسیله حفاظت فردی معمولاً در مراکز درمانی و با طراحی خاص مانع از ورود ذرات آلاینده به ریه خواهد شد. ماسک‌های تنفسی موجود در بازار با توجه به نوع مصرف انواع مختلفی دارد.

ماسک جراحی یک‌بار مصرف

ماسک جراحی ساده‌ترین ماسک موجود در بازار محسوب می‌شود که می‌تواند از فرد در برابر ذرات معلق عفونی در فضا محافظت کند. این ماسک معمولاً در عمل‌های جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرد. کادر درمان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی و یا جلوگیری از ورود ذرات معلق از این ماسک یک‌بار مصرف استفاده می‌کنند. البته میزان حفاظت این نوع ماسک نسبت به انواع آن کمتر بوده و باوجود سه لایه بودن هنوز برخی از ذرات کوچک امکان نفوذ به این ماسک پزشکی را دارا هستند.

ماسک N95

ماسک‌های N95 نسبت به ماسک‌های جراحی از قدرت محافظت بالاتری برخوردار هستند. به‌عنوان مثال برخی بیماری‌ها مانند آنفولانزا، سرخک و یا بیماری‌های تنفسی از طریق هوا شیوع می‌یابند. به همین دلیل استفاده از ماسک‌های N95 می‌تواند در جلوگیری از آنها مؤثر باشد. این ماسک به دلیل فیلتر کردن کلیه ذرات معلق در هوا و فیکس شدن روی صورت از قدرت حفاظتی بالایی برخوردار است. از ماسک N95 علاوه بر پزشکی در صنعت نیز استفاده می‌شود.

ماسک گاز

ماسک گاز نوع دیگری از ماسک‌ها هستند که به‌صورت چند بار مصرف و معمولاً در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ماسک‌ها می‌توانند برای حفاظت کارگران در هنگام استفاده از مواد شیمیایی خطرناک بسیار مفید باشند. انواع دیگر ماسک‌های مورداستفاده شامل ماسک‌های الکتریکی تصفیه‌کننده هوا و ماسک‌های تنفسی کپسول دار هستند. این ماسک‌ها نیز معمولاً در صنایع و برای محافظت ریه‌ها از گازها و بخار مورداستفاده قرار می‌گیرد. ماسک‌های تنفسی کپسول دار نیز معمولاً برای آتش نشان‌ها و برای شرایط خطرناک استفاده می‌شود.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *