معرفی باند پانسمان

باند کشی

معرفی باند پانسمان

باند پانسمان پارچه‌های ساخته‌شده از الیاف پنبه و یا نخ پلی‌استر هستند که در اندازه‌های مختلف و برای نگهداری ابزارهای پزشکی مانند آتل به‌کار می‌روند. معمولاً باندهای پانسمان در سایزهای ۵، 7، ۱۰، ۱۵ و ۲۰ سانتی‌متری برای استفاده در پزشکی بسته‌بندی می‌شوند. بسته‌بندی این پارچه باند به‌صورت رول بوده به‌طوری که به‌راحتی بازشده و نخ‌های آزاد آن مانعی برای استفاده از آن نخواهد بود. باند پانسمان جهت پانسمان زخم‌ها و کاهش جریان خون در محل زخم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

معمولاً باندهای پانسمان در مدل‌های مختلف و برای مصارف گوناگون تولید می‌شوند. یکی از این باندها، باندهای سوختگی شکل‌پذیر با بافت کناره است. در این باندها خاصیت ارتجاعی طولی و عرضی رعایت شده و در زمان پانسمان می‌توان آن را به شکل اعضای بدن درآورد و بدین ترتیب اجازه حرکت آزاد به کاربر داده می‌شود. محل استفاده اصلی این باندها در مفاصل و نواحی خمیده بوده و طراحی آن به گونه‌ای است که کمترین فشار به این مناطق وارد می‌شود. باند سوختگی شکل‌پذیر میتواند پانسمان را در محل موردنظر بدون هیچ‌گونه لغزشی نگاه داشته و هرگز برای اعمال فشار استفاده نمی‌شود. رنگ این باندها معمولاً قهوه‌ای و یا تیره بوده تا ترشحات مربوط به زخم‌های سوختگی روی پانسمان مشخص نباشد.

باند سوختگی در نوع دیگر کرپ نیز تولید می‌شوند که حاوی ۹۶ درصد پنبه بوده و قدرت جذب بسیار بالایی دارد. به همین دلیل می‌تواند ترشحات و مایعات مربوط به زخم را به خوبی جذب کرده و بدین ترتیب باعث افزایش روند بهبودی شود. باند فایبرگلاس نوع دیگری از باندهای پانسمانی هستند که از نوار فایبرگلاس به همراه رزین و چسب ساخته شدند. این باندها نیز معمولاً به طول ۴۵ سانتی‌متر تولیدشده و نسبت به باندهای دیگر سبک وزن‌تر بوده و منافذ سطحی آن باعث تنفس پوست می‌شود. همچنین امکان عبور اشعه ایکس در باندهای فایبرگلاس با توجه به مقاومت بسیار بالای آن وجود دارد.

باندهای گچی نوع دیگری از باندهای پانسمان هستند که در مشکلات ارتوپدی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این باندها مقاومت بالایی در فشارهای مکانیکی داشته و معمولاً در آن از پارچه گاز مخصوص و گچ کریستالی استفاده‌شده است. نوع دیگری از باند به نام باند زیر گچ ویبرلی نیز وجود دارد که از ۱۰۰ درصد پنبه خالص بدون هیچ‌گونه خار و خاشاک ساخته می‌شود. از این باند در زیر گچ استفاده‌شده و امکان جذب آب در آن وجود ندارد.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *