معرفی دستکش یکبار مصرف

دستکش نخی

معرفی دستکش یکبار مصرف

دستکش‌های موجود در بازار تجهیزات پزشکی انواع مختلفی دارند که هرکدام از این دستکش‌ها بنا به موارد استفاده می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشند. تمامی دستکش‌های موجود در بازار با توجه به ماده ساخته‌شده نام‌گذاری می‌شوند. اکثر دستکش‌های پزشکی از موادی مانند لاتکس، وینیل و نیتریل ساخته شده‌اند. دستکش‌های یکبار مصرف لاتکسی بیشتر مورداستفاده جراحان بوده و در کارهای حساس مورداستفاده قرار می‌گیرند. زیرا استفاده از دستکش‌های لاتکسی حساسیت لمسی بالایی را نیز به کاربر ارائه می‌دهند.

البته وجود موادی مانند لاتکس می‌تواند باعث ایجاد آلرژی در افراد شود. به همین دلیل ممکن است برخی افراد به سراغ گزینه‌های دیگری مانند دستکش‌های وینیلی و یا نیتریل بروند. در دستکش وینیل از پلی وینیل کلرید استفاده‌شده و قیمت آن نیز نسبت به لاتکس بسیار ارزان‌تر است. دستکش‌های نیتریل بسیار شبیه به دستکش‌های لاتکس بوده و دوام و مقاومت آن نیز در برابر سوراخ شدن بسیار بالاست. البته محافظت دستکش‌های لاتکس در مقابل باکتریها ویروس‌ها از دیگر مدل‌ها بالاتر است. اما دستکش‌های غیر لاتکسی می‌توانند در مقابل مواد شیمیایی محافظت بیشتری انجام دهند.

دستکش‌های یکبار مصرف ممکن است به‌صورت پودری و یا بدون پودر نیز عرضه شوند. در دستکش‌های پودری معمولاً از نشاسته ذرت استفاده می‌شود تا راحت‌تر بتوان از دستکش استفاده کرد. از پودرهای دیگری مانند لیکوپودیوم و یا تالک نیز در دستکش‌های پودری استفاده می‌شود. درهرصورت برای جراحی و یا روشهای حساس دیگر دستکش بدون پودر ترجیح داده می‌شود. زیرا این دستکش‌ها به دلیل نبود محتوای شیمیایی آلرژی را نیز کاهش می‌دهند. همچنین هیچ‌گونه باقی مانده‌ای نیز روی سطوح باقی نمی‌گذارند.

دستکش‌های یک‌بار مصرف کلردار و بدون کلر نیز در بازار وجود دارند. در دستکش‌های کلردار به‌جای پودر از کلر برای پوشیدن راحت‌تر دستکش استفاده‌شده است. بدین ترتیب علاوه بر استفاده راحت در پوشیدن این دستکش‌ها، از واکنش‌های آلرژیک به دلیل وجود پروتئین‌ها و یا باقی ماندن ذرات نیز جلوگیری خواهد شد. استفاده از کلر در دستکش‌های یک‌بار مصرف عمر این دستکش‌ها را کاهش خواهد داد. به‌طوری که پس از گذشت یک سال و یا در صورت قرارگیری در معرض گرما این دستکش حالت شکننده پیداکرده و از بین می‌رود. البته دستکش‌های بدون کلر ممکن است مورداستفاده افرادی قرار گیرد که تمایل به استفاده از دستکش‌های فاقد بو هستند. بااین‌وجود به علت سختی در پوشیدن محبوبیت زیادی ندارند. دستکش‌های معاینه و جراحی نوع دیگری از دستکش‌های یک‌بار مصرف هستند که معمولاً در معاینات پزشکی و یا توسط پرسنل اتاق عمل مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دستکش‌ها نیز کاملاً استریل بوده و از حساسیت لمسی بالایی برخوردار هستند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *