معرفی دستگاه ساکشن

دستگاه ساکشن

معرفی دستگاه ساکشن

دستگاه ساکشن یا وکیوم دستگاهی است که می‌تواند از طریق مکش و ایجاد فشار منفی توسط خلاء مایعات را از بدن بیماران خارج کند. این ابزار یکی از وسایل ضروری بیمارستان بوده و قادر به خارج کردن مایعات با حجم زیاد از بدن بیمار و از شکاف‌های ایجادشده در جراحی‌ها می‌باشد. این دستگاه ضروری در بخش‌هایی مانند اتاق عمل، بخش مراقبت‌های ویژه، اتاق بهبودی بیمارستان و … مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه ساکشن یا وکیوم می‌تواند از طریق عمل جاروب کردن هوا به‌طور مکانیکی یا با کمک لیزر و یا سیستم الکترومغناطیسی کار خود را انجام دهد. از مهم‌ترین دستگاه‌های ساکشن موجود در جهان، دستگاه‌های ساکشن پزشکی است. این دستگاه‌ها به دو مدل پرتابل و ثابت تقسیم می‌شود. معمولاً در اتاق‌های عمل از دستگاه ساکشن برای خارج کردن ترشحات از حلق و باز شدن راه های تنفسی بیمار استفاده می‌شود. همچنین در اتاق جراحی از طریق این دستگاه می‌توان ترشحات عمل جراحی را خارج کرد. علاوه بر آن این دستگاه در خارج کردن مایع مغزی نخاعی از بطن یا بیرون کشیدن بافت‌های صدمه‌دیده مغزی و همچنین کمپرس کردن رگ خونریزی کننده نیز به مورداستفاده قرار می‌گیرد. در دستگاه ساکشن لوله‌های پلاستیکی‌ای وجود دارد که از جنس ضد جرقه ساخته می‌شود ‌.

دستگاه‌های ساکشن پرتابل معمولاً در آمبولانس استفاده‌شده و حتی در منزل نیز می‌توان از آن استفاده کرد. این دستگاه قابلیت جابه‌جا کردن داشته و در آن به‌جای برق از باتری استفاده می‌شو. د پرتابل بودن این دستگاه بسیاری از محدودیت‌های آن را حذف می‌کند. به‌عنوان مثال در اورژانس یا آمبولانس می‌توان این دستگاه را به‌راحتی به قسمت‌های مختلف بخش انتقال داد. در خرید ساکشن پرتابل باید علاوه بر باتری قابل شارژ به مخزن آن نیز دقت شود. زیرا ظرفیت مناسب مخزن ساکشن می‌تواند از تخلیه چندین‌باره آن جلوگیری کند. همچنین باید امکان ضدعفونی کردن سریع مخزن آن نیز وجود داشته باشد. این دستگاه به دلیل استفاده در مکان‌های پزشکی از آلوده‌ترین تجهیزات محسوب می‌شود و باید به دقت استریل شده تا در استفاده‌های مجدد از عفونت جلوگیری شود. با توجه به اهمیت ضدعفونی کردن مخزن این دستگاه مخصوصاً در ساکشن های پرتابل از مخزن‌های یک‌بار مصرف نیز می‌توان استفاده کرد. یکی از ویژگی‌های ساکشن پرتابل کم‌صدا بودن آن است که می‌توان در خرید به این مورد نیز توجه کرد.

ساکشن های مختلف دیگر نیز وجود دارد که در اورژانس و آمبولانس استفاده می‌شود. ساکشن های مربوط به آمبولانس کاملاً شبیه به ساکشن پرتابل بوده و تنها تفاوت آن وجود یک لامپ آل ای دی بر روی آن است که می‌تواند امکان استفاده در محیط‌های تاریک را نیز فراهم کند. ساکشن اورژانس نیز نوع دیگری از ساکشن است که تنها در بخش اورژانس استفاده‌شده و با توجه به مصرف زیاد دارای دو مخزن برای جمع‌آوری مایعات است.

ساکشن دستی نوع دیگری از ساکشن است که می‌تواند مانند ساکشن پرتابل علاوه بر مراکز درمانی در منزل نیز استفاده شود. معمولاً این ساکشن در موارد اورژانسی برای احیای بیمار استفاده می‌شود. این ساکشن به خاطر مخزن کوچک و جمع‌وجور بودن حتی می‌تواند در مطب‌های دندانپزشکی نیز استفاده شود. در این ساکشن یک لوله وجود دارد که ترشحات از طریق آن خارج‌شده و در مخزن مخصوص جمع‌آوری می‌شود. ساکشن دستی امکان حمل و استفاده با باتری را دارا است.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *