معرفی دستگاه فشارسنج

فشارسنج امرون M2

معرفی دستگاه فشارسنج

بیماران دارای مشکل فشارخون نیاز دارند تا به‌طور مداوم نوسانات فشارخون را اندازه‌گیری کنند. دستگاه فشارخون ابزاریست که می‌تواند این فاکتور مهم در سلامتی را اندازه‌گیری کند. تمامی دستگاه‌های فشارخون موجود در بازار قادر هستند تا نوسانات فشارخون و میزان پایین یا بالا بودن آن را در بیماران تشخیص دهند. طرز کار تمامی مدل‌های این دستگاه‌ها یکی بوده بااین‌وجود سه مدل دستگاه فشارخون کاربردی در بازار وجود دارد.

دستگاه فشارخون جیوه‌ای از مدل‌هایی است که از دیرباز وجود داشته و در بسیاری از خانه‌ها مورداستفاده بوده است. این مدل از دقیق‌ترین دستگاه‌های سنجش فشارخون محسوب می‌شود که دارای یک ستون جیوه برای اندازه‌گیری فشارخون است. در این دستگاه خطای اندازه‌گیری بسیارکم و همچنین عمر آن نیز بسیار بالاست. از این رو دستگاه فشارخون جیوه‌ای از قدیم مورداستفاده پزشکان و خانواده‌ها بوده است. کارکرد این دستگاه به گونه‌ای است که از تغییرات ستون جیوه می‌توان به میزان فشار خون فرد دست پیدا کرد.

فشارسنج عقربه‌ای مدل دیگری از فشارسنج‌های متداول بازار است که از آن برای اندازه‌گیری فشارخون فرد استفاده می‌شود. در این دستگاه یک کیسه باد وجود دارد که با کمک یک تلمبه باد شده و از این طریق می‌تواند روی شریان‌های فرد استفاده‌کننده فشار بیاورد. این فشار باعث بسته شدن شریان‌ها خواهد شد. فنر موجود در این دستگاه از طریق فشار هوا عقربه روی صفحه فشارسنج را حرکت داده و به‌این‌ترتیب میزان فشارخون فرد مشخص می‌شود. دستگاه فشارسنج عقربه‌ای نیز از پرمصرف‌ترین دستگاه‌های بازار است به‌طوری‌که هر فردی حتی در منزل نیز می‌تواند از این نوع دستگاه به‌راحتی استفاده کند.

فشارسنج دیجیتالی جدیدترین نوع دستگاه فشارسنج محسوب می‌شود که کاربری آن بسیار آسان بوده و به همین دلیل مورد محبوبیت خانواده‌ها قرارگرفته است. کار کردن با این دستگاه آسان و همچنین دقت و سرعت آن نیز بسیار بالا است. در فشارسنج دیجیتالی یک مانیتور وجود دارد که در آن میزان فشارخون فرد نمایش داده می‌شود. علاوه بر طبقه‌بندی‌های گفته‌شده دستگاه‌های فشارخون موجود در بازار می‌تواند از نوع مچی و یا بازویی باشد که روی موج و روی ساعد بسته می‌شوند.

در خرید فشارسنج علاوه بر طبقه‌بندی نوع آن باید به موارد دیگری نیز دقت ویژه داشت. یکی از این موارد میزان دقت یا نشان دادن درستی میزان فشارخون است. زیرا دستگاه‌های با دقت پایین می‌تواند سلامتی فرد استفاده‌کننده را به خطر بیندازد. بنابراین در هنگام خرید فشارسنج به میزان دقت آن نیز باید توجه شود. مورد دیگر مربوط به کاف دستگاه فشارسنج است. اینکه فشارسنج در چه قسمتی از بدن استفاده خواهد شد در انتخاب اندازه کاف تأثیر دارد. فشارسنج‌های مورداستفاده در قسمت بازو یا مچ دست طوری طراحی شده‌اند که کاف‌های مختلفی داشته و در صورت استفاده نادرست فشار نشان داده‌شده توسط دستگاه نیز نادرست خواهد بود.

برخی از دستگاه‌های اندازه‌گیری فشارخون دارای قابلیت اندازه‌گیری ضربان قلب نیز می‌باشند. در صورت خرید دستگاه‌های فشارخون با این ویژگی علاوه بر سنجش میزان فشارخون می‌توان نظارت دقیق بر ضربان قلب فرد نیز داشت. دستگاه فشارخون پس از یک یا دو سال استفاده نیاز به کالیبراسیون دارند تا بتوانند نتایج دقیق‌تری را نشان دهند. شخص استفاده‌کننده می‌تواند از روی دفترچه راهنما تنظیمات موردنظر را انجام دهد. عمر این دستگاه معمولاً 3 تا 4 سال بوده و پس‌ازاین مدت نیاز است تا برای بررسی دقت و میزان درستی عملکرد آن از یک پزشک کمک گرفته شود.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *