معرفی دستگاه نبولایزر

نبولایزر اکیومد

معرفی دستگاه نبولایزر

نبولایزر دستگاهی است که می‌تواند داروهای مایع را به ذرات ریز افشانه تبدیل کند. این دستگاه معمولاً برای درمان بیماری‌های تنفسی مانند آسم و عفونت ریوی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در دستگاه نبولایزر یک لوله قرار دارد که با عبور هوای تحت‌فشار و  ایجاد فشار منفی قادر است داروی مایع داخل دستگاه را به بخار تبدیل کند. سپس ذرات دارو از طریق ماسک مخصوص و تنها از طریق تنفس به ریه بیمار منتقل می‌شود.

افرادی که از بیماری‌های تنفسی مانند آسم رنج می‌برند می‌توانند به‌جای استفاده از داروهای مایع، افشانه آن را استنشاق کنند. به‌عنوان مثال در زمان حمله آسم یا عفونت تنفسی راه‌های هوایی بیمار باریک می‌شود به‌طوری‌که نمی‌تواند تنفس عمیق داشته باشد. نبولایزر کمک می‌کند که داروهای مایع مؤثرتر مورداستفاده قرار بگیرند. افرادی که دچار بیماری‌های ریوی مانند التهاب ریه هستند نیز می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. از طریق افشانه کردن داروها در دستگاه تنفسی اثر آن سریع‌تر خواهد بود. زیرا با کمک آن دارو به‌طور مستقیم و تنها از طریق تنفس عمیق به ریه‌ها می‌رسد. همچنین از تأثیر دارو بر دیگر بافت‌های بدن نیز جلوگیری می‌شود.

دستگاه نبولایزر می‌تواند علاوه بر بیماری‌های تنفسی در جلوگیری از تجمع ترشحات و خلط‌های ریوی، کاهش سرفه، رفع اسپاسم و افزایش گردش خون در سیستم تنفسی و یا مرطوب شدن راه‌های تنفسی برای افرادی که در محیط‌های خشک دچار مشکل تنفسی می‌شوند مورداستفاده قرار بگیرد. معمولاً در زمان استفاده، داروهای مایع به‌صورت تک و یا مخلوط در مخزن نبولایزر قرار می‌گیرند. سپس ماسک دستگاه روی صورت فرد قرارگرفته به‌طوری‌که تمامی بینی و دهان آن را پوشش می‌دهد.

نبولایزر در سه مدل پنوماتیک و التراسونیک و با تکنولوژی مش وجود دارد. در مدل پنوماتیک از هوای فشرده برای افشان سازی دارو استفاده می‌شود. فیلتر موجود در نبولایزر پنوماتیک داروها را به‌اندازه ۵ تا ۱۰ میکرون کوچک می‌کند. همچنین از ورود ذرات آلودگی و گردوغبار نیز جلوگیری خواهد کرد. نبولایزر با تکنولوژی مش نیز قادر است تا دارو را به‌اندازه ۲ تا ۶ میکرون کوچک کند. کوچک‌سازی ذرات دارویی توسط سوراخ‌های میکروسکوپی درون صفحه دستگاه انجام می‌گیرد.

نمونه‌های التراسونیک نیز قادر است ذرات دارو را به‌اندازه 0.5 تا 2 میکرون کوچک کند که تأثیرگذاری دارو نیز بیشتر خواهد شد. در این دستگاه‌ها نوعی مبدل اولتراسوند قرار دارد که باعث ایجاد امواج صوتی با فرکانس ۱ تا ۲ گیگاهرتز می‌شود. امواج صوتی از طریق آب مقطر موجود در مخزن این دستگاه دارو را کوچک کرده و به فضای مخصوص منتقل می‌کنند. پس‌ازآن امواج باعث معلق شدن ذرات مایع در هوا می‌شوند. دستگاه نبولایزر در دو مدل خانگی و یا قابل‌حمل در بازار وجود دارد. در نمونه‌های خانگی دستگاه باید به پریز برق متصل شود اما در مدل‌های قابل‌حمل از باتری‌های شارژی استفاده‌شده که می‌توان آن را مجدد شارژ کرد.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *