معرفی سوند

معرفی سوند

سوندها لوله‌های پلاستیکی باریک و انعطاف‌پذیری هستند که در داخل اندام‌های بدن و برای جمع آوری مایعات و یا تخلیه ادرار در مثانه مورداستفاده قرار می‌گیرند. سوند ها معمولاً انواع مختلفی دارند که در شرایط مختلف مورداستفاده خواهند بود. سوند ساده یا نلاتون یک سوند معمولی است که برای تخلیه ادرار از مثانه و یا تخلیه ریه از ترشحات مورداستفاده قرار می‌گیرد. انعطاف‌پذیری و نرمی این سوندها بسیار بالاست و پس از قرار دادن درون مثانه می‌توانند به راحتی برای تخلیه ادرار استفاده شوند. به عنوان مثال بیمارانی که دچار سرطان پروستات هستند و مسیر ادرار آنها مسدود شده می‌توانند از سوندهای ساده برای دفع ادرار استفاده کنند. انتهای مخروطی شکل سوندهای نلاتون از تروماتیزه شدن مجاری ادراری نیز جلوگیری می‌کند. نوک صاف و سطح این سوندها به گونه‌ای ساخته شده هنگام استفاده هیچ‌گونه التهابی را ایجاد نخواهد کرد.

سوند فولی نوع دیگری از سوند است که شبیه به یک کیسه بوده و از قسمت انتهایی وارد مثانه می‌شود. از این سوند می‌توان مدت طولانی‌تر نسبت به سوندهای ساده استفاده کرد. وجود یک کیسه هوا به شکل بادکنک در ابتدای مجرای این سوندها باعث تثبیت آن شده و به همین دلیل امکان لیز خوردن و خارج شدن از مثانه وجود ندارد. درون کیسه بادکنک مانند آب استریل قرار می‌گیرد که مانع خروج سوند از مثانه می‌شود. در صورت استفاده از این مدل سوندها و برای جلوگیری از عفونت نیاز به نوشیدن مایعات فراوان است. همچنین برای جلوگیری از ایجاد عفونت و آلودگی، لوله ادرار نباید از کیسه جدا شود.

سوند حالب نوع دیگری از سوند است که ابتدا و انتهای آن حالت خمیدگی داشته و برای استفاده طولانی‌مدت مناسب خواهد بود. بیمارانی که دچار سنگ‌های ادراری، انسداد لگنچه و یا نقص‌های مادرزادی هستند از این سوندها برای مثانه و داخل لگنچه استفاده می‌کنند. این نوع از سوندها از طریق مجرای حالب جریان ادراری بین کلیه و مثانه را به وجود می‌آورند. سوند حالب ممکن است عوارضی مانند درد کلیه، وجود خون در ادرار، تخلیه زودرس و یا تکرر ادرار را باعث شوند که پس از برداشتن سوند این موارد نیز برطرف خواهند شد.

سوند فوق عانه یا سوپراپوبیک نوع دیگری از سوند است که از طریق سوراخ ایجاد شده در زیر مثانه وارد بدن شده و بدین طریق داخل مثانه می‌شود. این سوندها برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. احتمال ایجاد عفونت هنگام استفاده از چنین سوند بسیار بالا است و بیماران باید تحت نظر پزشک از سوند های فوق استفاده کنند. سوند معده نوع دیگری از خانواده سوندها محسوب می‌شود که بسیار بلند و نازک بوده و از طریق بینی وارد معده می‌شود. از این سوند برای افرادی که امکان خوردن و آشامیدن ندارند استفاده خواهد شد. همچنین از سوند معده می‌توان برای ارسال دارو به معده و یا حتی قرص‌های خردشده نیز استفاده کرد.

استفاده از سوند در مجاری ادراری امکان ایجاد عفونت را به وجود می‌آورد و به همین دلیل سوندگذاری برای جمع‌آوری ادرار باید با نهایت دقت انجام گردد. فرد بیمار نیز باید هنگام استفاده از سوند علاوه بر رعایت بهداشت فردی، مواردی مانند عدم حمل وسایل سنگین و یا تخلیه به‌موقع کیسه ادرار را انجام دهد. همچنین استفاده از سوند باید حتماً در شرایط استریل و توسط افراد متخصص در مراکز درمانی انجام گیرد.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *