معرفی ظرف دارو

ظرف دارو

معرفی ظرف دارو

ظروف دارو به مجموعه‌ای از ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی گفته می‌شود که برای نگهداری انواع مختلف دارو مورداستفاده قرار می‌گیرد. ظرف دارو در صنعت داروسازی مدرن کاربرد بسیاری دارد. در بیشتر مواقع ظرف دارو از جنس پلاستیک و یا شیشه بوده به‌طوری‌که داروهای داخل ظرف واکنشی با مواد ساخته‌شده ندارند. معمولاً داروها با توجه به اهمیت و نوع آنها چه ازلحاظ پزشکی و چه از لحاظ دارویی در ظرف‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند.

 

یکی از مهم‌ترین ظرف‌های دارو بطری‌های شیشه‌ای هستند که در اندازه‌های مختلف و بنا به نوع کاربرد آن تولید می‌شوند. اکثر بطری‌های شیشه‌ای دارای اندازه‌های استاندارد هستند. مساحت دهانه آن‌ها نیز با توجه به حجم موردنظر تغییر خواهد کرد. ظروف شیشه‌ای اغلب قهوه‌ای‌رنگ بوده و مکان مناسبی برای نگهداری دارو محسوب می‌شوند. این ظروف دارو با توجه به ماهیتی که دارند علاوه بر صنعت دارویی، در آزمایشگاه‌ها و صنایع دیگر نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند.

بطری‌های شیشه‌ای نگهداری دارو معمولاً به نام‌های شیشه‌های شربت، شیشه‌های درب قطره‌ای، شیشه پنی‌سیلین و شیشه ویال شناخته می‌شوند. شیشه شربتی معمولاً با دو رنگ قهوه‌ای شفاف وتیره قطعی برای مصارف دارویی مورداستفاده قرار می‌گیرند. شیشه‌های قطره‌چکانی نیز دارای درب قطره‌چکانی هستند که در آزمایشگاه‌ها نیز قابل استفاده‌اند. شیشه‌های پنی سیلین نیز به رنگ سفید و از نوع معمولی هستند. شیشه‌های ویال از نوع شیشه نشکن بوده و نسبت به انواع دیگر از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

 

از دیگر ظروف مورداستفاده برای نگهداری دارو میتوان به بطری‌های مختلف اشاره کرد. ظروف جار و چایلد پروف از این نوع هستند. این ظروف دارو معمولاً از جنس پلاستیک و با درب محکم ساخته‌شده و برای نگهداری قرص و کپسول مورداستفاده قرار می‌گیرند. ظروف با درب قطره‌چکانی پلاستیکی نیز از جنس پلی‌اتیلن ساخته‌شده و برای نگهداری دارو استفاده می‌شود. بطری‌های اسپری دار و درجه‌دار نیز نوع دیگری از ظروف دارو هستند که در سایزهای مختلف و برای نگهداری مایعات دارویی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *