معرفی کمپرس سرد و گرم

کمپرس سرد و گرم

معرفی کمپرس سرد و گرم

کمپرس‌های گرم و سرد یکی از رایج‌ترین درمانهای غیر دارویی محسوب می‌شوند که معمولاً از آنها برای درمان اختلالات التهابی و یا کاهش درد استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال کمپرس سرد به دلیل کند کردن جریان خون و یا بی‌حس کردن آن باعث کاهش التهاب و ورم و درد ناشی از صدمات وارده می‌شود. از طرفی کمپرس گرم باعث شل شدن عضلات آسیب‌دیده و تقویت جریان خون در آن خواهد شد و بدین ترتیب درد در محل صدمه کاهش می‌یابد.

انتخاب استفاده از کمپرس گرم و یا سرد به نوع درد و انتخاب درمان مناسب بستگی دارد. اما در بعضی موارد و با توجه به آسیب واردشده نیاز است تا به‌طور مرتب از سرما و گرما درمانی استفاده شود. در زمان استفاده از کمپرس سرد و گرم نیازی به استفاده از داروهای مسکن نبوده و حتی برخی اختلالات مزمن مربوط به درد نیز با این درمان موضعی ساده برطرف می‌شود.

کمپرس گرم

در زمان خشک شدن مفاصل و یا دردهای ناشی از آسیب به عضلات از کمپرس گرم استفاده می‌شود. برخی از متخصصان ارتوپد برای کم کردن آسیب‌های مزمن و دردهای ناشی از آن درمان با استفاده از کمپرس گرم را پیشنهاد می‌کنند. در این زمان کمپرس گرم باعث می‌شود تا اسپاسم عضلات از طریق گرمای نفوذ پیداکرده به عضلات زیرین از بین برود و جریان خون در محل مربوطه افزایش پیدا کند. به‌این‌ترتیب با رساندن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به مفاصل آسیب‌دیده، بافت موردنظر به سرعت‌ترمیم خواهد شد. درنتیجه کمپرس گرم باعث کاهش درد و کشیدگی عضلات می‌شود. معمولاً درمان با کمپرس گرم به‌طور مکرر و چندین بار در روز انجام می‌شود تا زمانی که درد به‌طور کامل کاهش یابد.

در مواردی مانند درد ناشی از عفونت تنفسی مانند آنفلوانزا، اسپاسم عضلات یا رگ به رگ شدن و دردهای مربوط به عفونت گوش و یا چشم، همچنین دندان‌درد و سردرد، آرتریت، تاندونت و برخی آسیب‌دیدگی‌های حاد از کمپرس گرم استفاده می‌شود.

 

کمپرس سرد

کمپرس سرد یا سرما درمانی معمولاً برای درمان برخی آسیب‌های وارده به استخوان‌ها، بافت‌ها، ربات‌ها و عضلات استفاده می‌شود. این‌گونه صدمات حاد معمولاً در اثر تصادف یا افتادن بوجود می‌آیند.. برخی از این صدمات شامل رگ به رگ شدن مچ پا، کشیده شدن عضلات، از جا دررفتن کبودی و یا شکستگی استخوان‌ها هستند. در این هنگام فرد دچار دردهای شدید، قرمزی، گرم شدن پوست و ورم در محل صدمه خواهد شد. استفاده از کمپرس سرد به‌طور مکرر میتواند سریعاً درد را کاهش دهد. البته برای درمان کامل نیاز است تا از آتل نیز استفاده شود.

در زمان استفاده از کمپرس سرد با استفاده از سرما و نفوذ آن به پوست، رگ های خونی دچار انقباض شده و جریان خون به محل آسیب کاهش پیدا می‌کند. در این هنگام فعالیت عصبی نیز در محل صدمه‌دیده کمتر خواهد شد. برای ساختن یک کمپرس سرد می‌توان از یک حوله کوچک مرطوب استفاده کرد. این حوله با قرارگیری درون یک کیسه پلاستیکی و ماندن به مدت ۲۰ دقیقه درون فریزر می‌تواند به‌عنوان یک کمپرس سرد مورداستفاده قرار گیرد. بی‌حسی موضعی ناشی از کمپرس سرد باعث کاهش احساس درد می‌شود. در مواردی مانند ورم، تب، آکنه، خارش پوست، گردن درد و یا دندان‌درد، حملات نقرس برخی آلرژی‌ها، سوختگی، سردردهای میگرنی و رگ به رگ شدن عضلات می‌توان از کمپرس سرد استفاده کرد.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *